Apple Pay

Operační systémy v zařízeních Apple jsou zaslouženě označovány za nejbezpečnější na světě. A leč se jedná o tak bezpečné operační systémy, že pro jejich bezstarostné používání není potřeba instalovat drahé antivirové programy, stále platí, že tím nejlepším antivirem je vzdělaný uživatel. Proto jsme si připravili sérii článků na téma soukromí a bezpečnost v digitálním prostoru. A proč nezačít třeba něčím, co lze využívat každý den – placením pomocí Apple Pay.

Placení Apple Pay - bezpečné, rychlé a pohodlné

Již od roku 2019 je možné platit v České republice prostřednictvím Apple Pay, které ti v praxi umožňuje platit pomocí tvého Apple zařízení. V kamenných prodejnách tak můžeš místo karty přiložit k terminálu svůj iPhone nebo Apple Watch, zatímco platby na internetu a v aplikacích můžeš potvrzovat i na svém iPadu, Macu a iMacu s Magic Keyboard s Touch ID.

Placení telefonem nebo jiným zařízením ale může vyvolat otázku, jak moc bezpečná takováto forma úhrady vlastně je. A proto ti Apple Pay představíme detailněji a případných obav z nahrání své platební karty do telefonu se tě pokusíme zbavit.

Citlivé údaje v telefonu? Kdepak!

A ona fráze „Nahrát kartu do telefonu“ není vlastně úplně přesná, jelikož ve tvém zařízení nezůstávají uložené kompletní údaje o tvojí kartě. Jakmile ve svojí Apple Peněžence zvolíš možnost „Přidat debetní či kreditní kartu“ a zadáš její údaje, spojí se tvé zařízení s bankou, aby pomocí SMS zprávy kartu autorizovalo. Jakmile toto potvrzení proběhne, zůstane ve tvém zařízení jen část čísla karty. Fyzicky je tedy nemožné ze zařízení získat celé číslo karty, což je první ze série opatření, která dělají Apple Pay bezpečnější než fyzickou platební kartu.

Šifrování, ověřování, bezpečné placení!

I samotné placení zařízením je bezpečnější než placení fyzickou kartou a ovládání Apple Pay je nastaveno tak, aby se i například při krádeži a ztrátě minimalizovalo riziko zneužití tvých platebních údajů. Zatímco platební a kreditní kartou je možné do částky 500 Kč platit bez zadání pinu, Apple Pay při každém placení vyžaduje oskenování obličeje či otisku prstu, případně odemknutí zařízení odemykacím kódem. Nemusíš se ale zároveň bát, že bys musel v obchodě při placení skenovat obličej a zadávat ještě PIN. Jelikož bude transakce autorizována již pomocí zabezpečení v telefonu, nebude po tobě platební terminál vyžadovat PIN. Díky tomu je placení bezpečnější i z hlediska zdraví, protože nemusíš mačkat tlačítka na terminálu, vkládat kartu a manipulovat s hotovostí. Snížíš tím tak riziko styku s bakteriemi a viry.

Placení v kamenných prodejnách s Apple Pay můžeš provést u jakéhokoliv obchodníka, který disponuje platebním terminálem. Při nákupu v e-shopech, které podporují platby Apple Pay, stačí místo vypisování platebních údajů pouze potvrdit platbu stiskem tlačítka. Tyto internetové transakce jsou šifrované a vyžadují ověření přes Face ID, nebo Touch ID. Tím se opět eliminuje riziko případného zneužití platebních údajů.

Zajímají tě další informace ohledně Apple Pay či zařízení Apple obecně? Na všech našich prémiových prodejnách nalezneš profesionální konzultanty a techniky, kteří ti rádi poradí. Nebo se můžeš rovnou na našich stránkách přihlásit na nejbližší prodejnu na některý ze vzdělávacích seminářů, které zdarma provádíme na všech našich prodejnách.