Asistivní přístup

Asistivní přístup je speciální prostředí, ve kterém můžeš optimalizovat prostředí iOS tak, aby bylo snadněji dostupné, srozumitelné, větší a navigace v něm byla snazší.

Jak si aktivovat Asistivní přístup?

Asistivní přístup si snadno aktivuješ v samotném Nastavení iPhonu.

  1. Najdi v Nastavení záložku Zpřístupnění.
  2. V podkategorii Obecné klepni na Asistivní přístup.
  3. Na následující stránce si toto prostředí aktivuj

1. krok: Výběr uspořádání aplikací

Při nastavování asistivního přístupu budeš mít jako první volbu možnost uspořádání aplikací. Můžeš si vybrat, jestli je pro tebe pohodlnější seznam aplikací v řádcích (snadno čitelném seznamu) nebo raději dlaždice uspořádané v mřížce (se zvýrazněnými ikonami).

2. krok: Výběr a přizpůsobení aplikací

Následně si můžeš zvolit, přesně které aplikace a v jakém pořadí chceš, aby se v asistivním přístupu zobrazovaly. Přidat si tak můžeš aplikace, které jsou speciálně navržené pro asistivní přístup, i další iOS aplikace.

Stejně jako v běžném režimu i v režimu asistivního přístupu je možné iPhone zabezpečit pomocí číselného kódu, Face ID nebo Touch ID. Zároveň můžeš nastavit přístupový kód pro asistivní režim. Tímto kódem zabezpečíš, že úpravy v nastavení budou moct být prováděny pouze po zadání tohoto kódu. Tento kód může být zcela odlišný od kódu pro odemčení obrazovky.

Po nastavení asistivního režimu lze režim spouštět a ukončovat pomocí trojitého stisknutí postranního tlačítka (pro iPhone s Face ID) nebo domovského tlačítka (pro iPhone s Touch ID). Pokud sis nastavil/a přístupový kód, je potřeba jej zadat vždy, když budeš chtít asistivní přístup použít nebo vypnout. V asistivním přístupu lze také jednotlivé aplikace upravit.

Nastavení aplikací

V aplikaci Telefon a FaceTime, které jsou v asistivním přístupu sjednoceny, můžeš povolit přijímání hovorů od kohokoliv, nebo jen od vybraných kontaktů. Můžeš také nastavit volání pouze vybraným kontaktům a můžeš povolit nebo zakázat zobrazení číselníku, ve kterém lze zadat kterékoliv telefonní číslo ručně.

V aplikaci zprávy také můžeš povolovat či omezit jednotlivé funkce. Například můžeš omezit přijímání a odesílání zpráv pouze vybraným kontaktům, nastavit, zda se má zpráva předčítat nahlas automaticky, nebo po klepnutí na zprávu. Kromě toho můžeš také nastavit zobrazení podrobností o konverzaci, jako je datum, čas a stav doručení zprávy. Nastavit lze i možnost odesílání zpráv pomocí klasické klávesnice, video selfie nebo emotikonů. Každou z těchto možností podle svých preferencí buď povolíš, nebo zakážeš.

Aplikaci Fotoaparát lze nastavit tak, aby byl povolen pouze jeden režim nebo všechny čtyři režimy.

Aplikace Hudba má zjednodušené zobrazení a můžeš do ní přidat seznamy skladeb, které chceš, aby byly v asistivním přístupu hudby dostupné.

I na iPhone v asistivním přístupu můžeš nastavit rodinné sdílení či další rodinné funkce. Pro detailnější usnadnění užívání iPhone lze samozřejmě nastavit i další funkce zpřístupnění, jako je tučný text, barevné filtry nebo VoiceOver.

Máš další otázky k asistivnímu přístupu na iPhone nebo potřebuješ poradit s jeho nastavením? Zastav se na kterékoliv naší iWant prodejně, kde ti naši konzultanti rádi poradí.