Bezpečnost macOS

MacOS je operační systém vyvinutý společností Apple, který je používaný na všech zařízeních Mac. Obecně platí, že macOS je jedním z nejbezpečnějších operačních systému, avšak žádný systém není zcela imunní vůči kybernetickým hrozbám.

Jak bezpečný je macOS?

Bezpečnost macOS je částečně dána následujícími faktory:

  1. Omezený přístup k systémovým souborům: MacOS má různá omezení, která chrání systémové soubory před neoprávněným přístupem a změnami. To ztěžuje útočníkům infikovat systém škodlivým softwarem.
  2. Sandboxing: Aplikace na macOS obvykle běží v izolovaném prostředí zvaném "sandbox", což ztěžuje šíření škodlivého softwaru mezi aplikacemi a systémem. Pokud by uživatel nainstaloval aplikaci zasaženou virem, díky sandboxingu ji operační systém může izolovat od zbytku systému.
  3. Aktualizace a záplaty: Apple pravidelně vydává bezpečnostní aktualizace a opravy chyb, aby případné softwarové chyby nemohly být zneužity pro napadení celého systému.
  4. Bezpečnostní nástroje: MacOS obsahuje několik integrovaných bezpečnostních nástrojů, jako je Gatekeeper (kontroluje a blokuje instalaci neověřených aplikací), XProtect (antimalware nástroj, který v macOS detekuje a blokuje malware, tedy škodlivé programy) a FileVault (šifrování dat, které chrání tvoje soubory například během ztráty či odcizení počítače a znemožňuje cizí osobě přístup k tvým datům).

Je nutné používat antivirový software na macOS?

I když je macOS obecně považován za bezpečnější než některé jiné operační systémy, stále může být zasažen malwarem a jinými druhy kybernetických útoků. Samotná potřeba antiviru pak hodně závisí na tvém způsobu používání počítače. I přesto, že si s většinou kybernetických hrozeb obvykle poradí vestavěné bezpečnostní funkce, mohou nastat situace, kdy antivirus může být na tvém počítači vítanou aplikací:

  1. Internetová aktivita: Pokud často navštěvuješ neznámé webové stránky, stahuješ soubory a aplikace mimo AppStore nebo otevíráš e-mailové přílohy od neznámých odesílatelů, může být riziko nakažení virem větší. V takovém případě může být antivirus užitečný.
  2. Citlivost dat: Pokud pracuješ s citlivými nebo důvěrnými informacemi, může pro tebe být přínosnější mít další vrstvu ochrany v podobě antivirového softwaru.
  3. Míra obezřetnosti: Pokud jsi obezřetný uživatel, pravidelně aktualizuješ svůj systém a softwarové aplikace, používáš silná hesla a zálohuješ svá data, může být riziko infekce malwarem menší.
  4. Používání více platforem: Pokud používáš více operačních systémů, například macOS a Windows, nebo pokud sdílíš soubory s uživateli Windows, může růst riziko přenesení škodlivého softwaru i do tvého Mac zařízení.

Pokud si i po přečtení tohoto článku stále nejsi jistý/á, zda si do počítače nainstalovat antivirový software, nebo naopak nevíš, jak na to a jaký program zvolit, doporučujeme ti navštívit jednu z našich prodejen, kde ti na tvé otázky odpoví naši konzultanti či technici.