Handoff & Sidecar

Propojenost Apple ekosystému patří mezi největší výhody při vlastnění více Apple produktů. Takzvaná kontinuita ti umožňuje při práci plynule přecházet z jednoho zařízení na druhé, jelikož jsou všechna tvá zařízení mezi sebou propojena pomocí tvého Apple ID. Apple zařízení tak umožňují zanechat práci na jednom zařízení, a pokračovat od stejného bodu na zařízení druhém a mnohem více. Pojďme si společně představit dvě z mnoha funkcí kontinuity, které dělají celý Apple ekosystém tak jedinečným a intuitivním.

Handoff

Pomocí funkce Handoff můžeš v úloze, kterou máš rozpracovanou na jednom zařízení, plynule začít zpracovávat na zařízení druhém. Například stránky, které si aktuálně prohlížíš na iPhonu můžeš zobrazit na MacBooku, či dokument rozepsaný na MacBooku, můžeš dokončit na telefonu. Handoff funguje s Apple aplikacemi, i některými aplikacemi třetích stran.

Handoff zapneš na Macu v Apple menu –> předvolby systému –> obecné –> povolit Handoff mezi Macem a zařízeními přes iCloud.

Na iOS a iPad OS najdeš povolení funkce v nastavení –> obecné –> AirPlay a Handoff.

Na Apple Watch pak Handoff aktivuješ přes telefon v aplikaci Apple Watch, kde zvolíš Moje hodinky –> obecné –> aktivovat Handoff.

Předávání úloh mezi zařízeními pak probíhá jednoduše a uživatelsky přívětivě. Pokud chceš převzít úlohu z MacBooku, otevřeš si na telefonu přepínač aplikací, buď dvojím stiskem homebuttonu, či přejetím prstem od spodu obrazovky do středu v případě telefonu s FaceID. Ve spodní části přepínače pak uvidíš nabídku otevření úlohy z MacBooku. V případě, že chceš přesunout úlohu na iPad, uvidíš úlohu na straně doku na iPadu.

Úlohu z iOS, iPadOS a Apple Watch si na Mac přesuneš tak, že klikneš na pravé straně docku na ikonku právě používáné Handoff aplikace.

Abys mohl funkci handoff používat, musíš mít zapnutou Wi-Fi, bluetooth a mít všechna zařízení pod stejným Apple ID. Tvoje zařízení také musí funkci podporovat. Pokud nevidíš ve svém zařízení možnost zapnout Handoff, tvoje zařízení tuto funkci nepodporuje.

Sidecar

Tato funkce ti umožní použít tvůj iPad jako druhý monitor k tvému MacBooku. V praxi si tak můžeš otevřít další aplikace a plynule pracovat na větší ploše, stejně jako bys měl k počítači připojen další monitor, avšak bez nutnosti takový monitor vlastnit. Jelikož je iPad lehké a jednoduše přenosné zařízení, můžeš ho používat jako druhý monitor prakticky kdekoliv!

Připojení Sidecar je velice snadné. Prvně se ujisti, že obě zařízení mají zapnutou Wi-Fi, Bluetooth a jsou přihlášeny na stejné Apple ID. Poté již jen stačí na MacBooku otevřít Apple menu, kliknout v nabídce na Sidecar, povolit poklepávání na Apple Pencil, což ti umožní přepínat mezi jednotlivými nástroji na tvém MacBooku pomocí poklepání na hrot tvojí Apple Pencil, a zvolit v kolonce „Připojit k:“ zvolit svůj iPad.