Kapacita baterie

Zařízení Apple využívají pro svůj chod Lithium-ion baterie. Tento typ technologie je využívaný z toho důvodu, že dokáže dodat velké množství energie i při nízké hmotnosti a velikosti článku. Mezi další výhody patří minimální vybíjení při nečinnosti, či dlouhá životnost 1 000 - 1 500 cyklů.

Co to jsou cykly?

Slovní spojení “nabíjecí cyklus” je v souvislosti s akumulátory často používaným termínem. Jeden cyklus dokončíš na své baterii ve chvíli, kdy ji vybiješ ze 100 % na 0 %. Nemusí však jít o jednorázové úplné vybití, ale i o ekvivalent 100 %. Kupříkladu, pokud používáš telefon celý den a večer je tvoje baterie na 20 %, následně baterii přes noc dobiješ na 100 % a druhý den ji vybiješ na 80 %, vybil jsi baterii celkem o 100 % a dokončil jsi tím jeden cyklus.

Nabíjení a vybíjení vede postupně ke stráně maximální kapacity baterie. Z toho důvodu životnost lithium-ionových baterií neměříme vzhledem k jejich stáří, ale k míře jejich používání. Baterie, která budeme mít po dvou letech používání dokončených 300 nabíjecích cyklů, bude mít s největší pravděpodobností větší celkovou kapacitu, než stejná baterie s 800 nabíjecími cykly. Z pravidla tedy nelze porovnávat dva stejně staré telefony se stejnou baterií, jelikož oba byly používány jinak a budou mít rozdílný počet cyklů.

Věděl jsi, že:

  • Lithium-ion baterie nemají rády extremní teploty. Ideální provozní teplotní podmínky jsou mezi 0-30 stupni celsia. Vystavování baterie vyšším a nižším teplotám může snížit její životnost. Extremní teploty mohou také dočasně omezit chod zařízení. Při vysokých teplotách se může zařízení preventivně vypnout, aby nedošlo k poškození baterie, zatímco při nízkých teplotách nemusí baterie dodávat dostatek energie a dojde k dočasnému snížení výdrže baterie.
  • Lithium-ion baterie není po jejich prvním spuštění nutné “formovat” = baterii nemusíš před prvním spuštěním nabíjet a vybíjet a můžeš ji rovnou začít normálně používat.
  • Baterii můžeš k napájení připojit kdykoliv při jakékoliv úrovni nabití. Naopak není žádoucí baterii nechávat vybíjet na 0 % před jejím připojením k adaptéru, jelikož úplné vybití baterie může zkrátit její životnost.
  • Baterie se více opotřebovává při plném nabití. Z toho důvodu iPhony obsahují funkci Optimalizované nabíjení. Jedná se o funkci, která se díky strojovému učení přizpůsobí tomu, kdy nejčastěji nabíjíš telefon. Pokud například telefon nabíjíš přes noc, optimalizované nabíjení ti baterii nabije pouze do 80 % a tuto hodnotu následně drží přes noc až do doby, kdy běžně vstáváš. Krátce předtím tvoje zařízení nabije na 100 %. Cílem tohoto algoritmu je, aby byl tvůj telefon naplno nabitý co nejkratší dobu a prodloužila se tím životnost jeho baterie. Zároveň se můžeš spolehnout, že bude vždy plně nabitý před odpojením ze sítě.
  • Tvůj iPhone dokáže zobrazit aktuální maximální kapacitu baterie. Tento údaj najdeš v nastavení - baterie - kondice baterie. Pokud místo procentuální hodnoty vidíš hlášku “servis”, je baterie již nadměrně opotřebovaná a na hranici svojí životnosti. V tu chvíli ti doporučujeme navštívit jeden z našich autorizovaných servisů, ve kterém ti naši technici baterii vymění.