NFC

NFC, celým názvem „Near Field Communication“ je technologie, která ti umožní bezkontaktní komunikaci mezi zařízeními. V tomto článku ti vysvětlíme, jaké využití NFC má a jak můžeš tuto technologii využít ve svém zařízení.

Co tedy NFC vlastně je?

Jedná se o bezdrátovou komunikační technologii, díky které mohou dvě zařízení spolu navzájem komunikovat pomocí elektromagnetického pole, obvykle do vzdálenosti maximálně 4 centimetrů.

NFC čip nalezneš ve všech iPhonech řady 6 a novějších., Apple Watch i iPadech. Pokud jsi tedy majitelem jednoho z těchto zařízení, můžeš NFC technologii využívat klidně i každý den, jelikož přesně na této technologii funguje bezdrátové placení pomocí telefonu, hodinek nebo tabletu. Pokud s touto formou placení ještě nejsi obeznámen, můžeš si přečíst v sekci Tipy a Triky článek, který je věnovaný přímo Apple Pay a platbám pomocí Apple zařízení.

NFC čip ve tvém iPhonu, Apple Watch či iPadu ale není limitovaný na pouhé placení. Dále můžeš například NFC využít pro párování sluchátek nebo reproduktorů, odemknutí a zamknutí dveří s chytrým zámkem, sdílení digitálních vizitek nebo načtení údajů k Wi-Fi síti.

Jak NFC funguje?

Standardně mezi sebou komunikují pomocí NFC dvě zařízení, přičemž jedno slouží jako čtečka a druhé jako tzv. tag. NFC čtečka čte informace z NFC tagu, který sdílí ke sdílení určené informace. Když přiložíš NFC čtečku blízko NFC tagu, vytvoří se mezi nimi elektromagnetické pole, pomocí kterého obě zařízení komunikují.

Důležitá otázka, která tě možná napadla je ,jak bezpečné NFC vlastně je. Veškerá komunikace je samozřejmě zašifrována, aby nemohla být zachycena jiným zařízením. Přenos informací navíc probíhá na velmi krátkou vzdálenost a nelze ji zachytit na vzdálenost delší, než ony 4 centimetry. Tím se zajišťuje bezpečnost a minimalizuje riziko neoprávněného přístupu k informacím, takže můžeš mít jistotu, že při používání NFC v tvém iPhonu, jsou tvá data chráněna. Použití NFC navíc musíš potvrdit pomocí Face ID, Touch ID, nebo zadáním PINu, aby nebylo možné komunikovat s tvým telefonem bez tvého vědomí.

Suma sumárum díky NFC můžeš ušetřit čas například při placení kartou, hledání klíčů od zámku, či přenosu jednoduchých dat. A teď, když víš, co to NFC je, k čemu se používá a že jeho použití je velmi bezpečné, můžeš si například promyslet jeho využití ve svojí chytré domácnosti. Na našich prodejnách iWant ti naši konzultanti velice rádi poradí s tím, jaké chytré produkty můžeš do svojí domácnosti pořídit a jak k jejich ovládání využít právě NFC.