Ochrana odcizeného zařízení
iPhony jsou v současné době nejprémiovější a nejdražší telefony na světě. I z toho důvodu se často mohou stát lákadlem pro zloděje. Jakožto prémiové zařízení iPhone na tuto skutečnost myslí a nabízí prémiovou ochranu proti odcizení. Aby byla tato ochrana ještě na vyšší úrovni, představil Apple v nové verzi operačního systému iOS 17.3 funkci Ochrana odcizeného zařízení. Jak tato ochrana funguje, jak ji zapnout a proč je dobré ji zapnout, to si rozebereme v našem novém článku.
Jak funguje Ochrana odcizeného zařízení?
Jedná se o funkci, která zvyšuje ochranu tvého telefonu, pokud jsi mimo domov, práci či jinou ověřenou lokalitu. V takovém případě bude tvůj iPhone při provedení určitých akcí vyžadovat biometrické ověřování pomocí Face ID nebo Touch ID. Zamezí se tak možnosti zneužití tvého hesla, protože k manipulaci s Apple ID, kreditními kartami nebo uloženými hesly bude vyžadováno ověření tvým unikátním obličejem či otiskem prstu.
Dále pak určité akce vyžadují tzv. Bezpečnostní prodlevu. Pokud například budeš chtít změnit heslo k Apple ID, bude telefon vyžadovat, abys hodinu počkal a pak změnu potvrdil druhým ověřením pomocí Face ID nebo Touch ID. V případě odcizení tvého iPhonu funguje bezpečnostní prodleva jako pojistka, která zamezí zloději provést důležité operace a dá ti dostatek času k tomu, abys mohl v iCloudu označit své zařízení jako ztracené a mohl jej na dálku vymazat.
Když je tvůj iPhone na známém místě, tyto další kroky nejsou potřeba a můžeš použít kód k zařízení jako obvykle. Mezi známá místa obvykle patří tvůj domov, práce a některá další místa, kde iPhone pravidelně používáš.
Jak zapnout nebo vypnout Ochranu odcizeného zařízení?
Ochranu odcizeného zařízení můžeš zapnout nebo vypnout v Nastavení telefonu:
- Přejdi do Nastavení a klepni na Face ID a kód.
- Zadej kód k zařízení.
- Klepnutím ochranu odcizeného zařízení zapni nebo vypni.
Pokud se pokusíš ochranu odcizeného zařízení vypnout, když nejsi na známém místě, spustí se bezpečnostní prodleva, o které jsme již psali výše. Až po uplynutí prodlevy budeš moct funkci vypnout.
Ochranu odcizeného zařízení, stejně jako funkci Najít, bys měl vypnout před prodejem, darováním nebo použitím iPhonu k nákupu na protiúčet. V opačném případě nový majitel nebude moct zařízení používat.
Stejně je tomu tak i při servisu. Pokud máš starší zařízení, u kterého chceš vyměnit baterii, či je tvůj iPhone jakkoliv poškozený a budeš navštěvovat náš servis, musí s tebou servisní technik před opravou vypnout službu Najít. Pokud máš však zapnutou Ochranu odcizeného zařízení, doporučujeme službu vypnout doma (v ověřené lokalitě) ještě před návštěvou servisu. Předejdeš minimálně hodinové bezpečnostní prodlevě v případě, že bys funkci Najít vypínal až v servisu.
Jak ti Ochrana odcizeného zařízení pomůže v případě ztráty nebo odcizení iPhonu?
Pokud by ses někdy ztratil nebo byl okraden o svůj iPhone, můžeš využít funkci Najít. Ta ti umožní najít polohu svého zařízení, označit ho jako ztracený, smazat jeho obsah nebo zabránit jeho aktivaci. Pokud máš zapnutou ochranu odcizeného zařízení, budeš mít navíc jistotu, že zloděj nebude moct změnit heslo k tvému Apple ID, vypnout funkci Najít, přistoupit k tvým heslům a kreditním kartám nebo použít tvůj iPhone k nákupům, aniž by se ověřil pomocí Face ID nebo Touch ID. Tím se sníží riziko, že ztratíš nebo ohrozíš svá data a účty.
Potřebuješ poradit s nastavením nebo máš další otázky k tomuto či jinému tématu? Navštiv kteroukoliv naši prodejnu, kde ti rádi poradíme.