Výměna nafouklé baterie

Jak dojde k nafouknutí baterie?

U Lithium-ionových akumulátorů se můžeme v malém počtu případů setkat s tím, že baterie zvětší svůj objem a takzvaně se nafoukne. K tomu dochází jednou ze dvou příčin. Li-ion baterie využívají chemickou reakci k vytváření elektrické energie, a tato reakce se děje díky dvěma elektrodám uvnitř takzvaného elektrolytu. Baterie však vlivem stáří degraduje a celý proces již nemusí probíhat dokonale, a začne se při něm generovat mimo elektrické energie i nadměrné množství plynu, který zapříčiní nafouknutí baterie. Druhou možností, jak může k reakci dojít, je poškození, nebo vada baterie. Baterie jsou uložené v několikavrstvém pouzdře, ve kterém pokud se některá z vrstev poruší, ať již vadou z výroby, či vnějším zásahem, může vzniknout chemická reakce, která zapříčiní nafouknutí baterie.

Je nafouklá baterie nebezpečná?

Obecně nafouknutá baterie nepředstavuje výrazné bezpečnostní riziko. Jelikož v baterii již došlo k zásadní chemické reakci, která zapříčinila nafouknutí. Roztok, ve kterém dochází k chemickým reakcím tím degradoval, stejně jako klesla maximální kapacita a energetická hustota baterie. Baterie již dále nemá energii na to, aby došlo k další větší reakci a zásadní nebezpečí ve většině případů nehrozí. Může však dojít k poškození zařízení, ve kterém se baterie nachází. V případě iPhonu, iPadu či Apple Watch nafouklá baterie tlačí na spodní část displeje. Reálně tak může dojít k poškození displeje, či jeho úplného oddělení od těla zařízení. U MacBooku zase baterie vyvíjí tlak na trackpad a spodní část šasi, která se vlivem tlaku může deformovat. Z toho důvodu doporučujeme s nafouknutou baterií příliš neotálet a svěřit ji našim odborným technikům k výměně co nejdříve.

Jak poznat nafouklou baterii?

Identifikace nafouklé baterie nemusí být obtížná, jelikož v případě výrazného nafouknutí dojde k oddělení displeje od iPhonu/iPadu/Apple Watch, či přítomnosti vizuálních vad na LCD panelu, kterými jsou typicky špatné zobrazování barev nebo problikávání displeje. MacBook zase nemusí na stole stát rovně a může se viklat, nebo se objeví problémy trackpadem a špatná haptická odezva. Nafouklé baterie mají dále nižší výdrž a kapacitu. Pokud ti tedy náhle výrazně klesla kapacita baterie, či se ti zařízení začne rychle vybíjet, může to být způsobeno nafouknutím baterie. Pokud ale dojde jen k nepatrnému nafouknutí, nemusí to být při běžném používání patrné. Z toho důvodu doporučujeme pravidelně navštěvovat náš autorizovaný servis, kde ti naši technici dokáží na počkání udělat diagnostiku tvého zařízení a ověřit, že je v něm vše v pořádku.