Heslo Firmwaru a zámek EFI

Nikdy jsi o nich neslyšel a přemýšlíš, k čemu mohou sloužit? V tom případě jsi na správné adrese. Každý chce mít svá zařízení co nejvíce zabezpečená. Apple si je toho vědom, a proto nabízí více způsobů ochrany dat přímo v operačním systému MacOS. Mezi ty patří Find My, heslo uživatelského účtu, šifrování přes FileVault a volitelné nízkoúrovňové bezpečnostní opatření, které zabraňuje spouštění z jiných úložných zařízení, než je vybraný spouštěcí disk. To je známé jako heslo firmwaru nebo zámek EFI. Firmware lze jednoduše chápat jako systém, který přímo řídí hardware (procesor, paměti atd.) a EFI je rozhraní mezi ním a softwarem (MacOS). Heslo firmwaru zablokuje prakticky všechny hrozby, protože bez správného hesla nelze používat kombinace spouštěcích kláves. Pokud jsi dost odvážný, můžeš si podle návodu zkusit toto zabezpečení vypnout a zapnout.

Jak zapnout heslo firmwaru

 1. Zařízení Mac vypni a poté spusť tzv. Recovery (podržením kláves CMD+R).
 2. Když se zobrazí systémové okno, klikni na Utilities na liště nabídek a poté zvol Startup Security Utility nebo Firmware Password Utility.
 3. Klikni na Zapnout heslo firmwaru.
 4. Do poskytnutých polí zadej heslo firmwaru a poté klikni na Nastavit heslo (toto heslo si zapamatuj nebo někam napiš).
 5. Ukonči nástroj a poté vyber nabídku Apple > Restartovat.
 6. Tvůj Mac požaduje heslo firmwaru pouze při pokusu o spuštění z jiného úložného zařízení (podržení klávesy Option), než které jsi vybral v předvolbách Startup Disk, nebo při spouštění z macOS Recovery.
 7. Když uvidíš pole zámku a hesla, zadej heslo firmwaru.

Jak vypnout heslo firmwaru

 1. Zařízení Mac vypni a poté spusť Recovery (podržením kláves CMD+R).
 2. Během spouštění budeš vyzván k zadání hesla firmwaru.
 3. Když se zobrazí okno utilit, klikni na Utilities na liště nabídek a poté zvol Startup Security Utility nebo Firmware Password Utility.
 4. Klikni na Vypnout heslo firmwaru.
 5. Po zobrazení výzvy zadej heslo firmwaru znovu.
 6. Ukonči nástroj a poté vyber nabídku Apple > Restartovat.

Co dělat, když zapomenu heslo?

Hesla dneska potřebuješ téměř všude a může se lehce stát, že některé z nich zapomeneš. Pokud si na heslo nevzpomeneš, stav se v jednom z našich autorizovaných servisních středisek iWant a my ti rádi pomůžeme. Budeme k tomu potřebovat pouze občanský průkaz a fakturu prokazující nákup zařízení, zbytek bude na nás.