Zasažení kapalinou

Elektronika je obecně citlivá na kontakt s kapalinou, která ji může jednoduše poškodit. Dnes jsou sice všechny nové iPhony vybaveny odolností proti kapalině, nicméně se nejedná o naprostou vodotěsnost. Účinnost těsnění v iPhonech se může lišit v závislosti na tom, jaké kapalině je telefon vystaven a samozřejmě i jak dlouho a v jakém množství. Například slaná mořská voda je mnohem agresivnější než lehká sprška deště. Nezapomínejme také na to, že iPhone a Apple Watch jsou jediná dvě zařízení, která odolností proti kapalině disponují.

Jelikož k nehodě, při které tvoje zařízení přijde do kontaktu s vodou může dojít poměrně snadno, je internet plný tzv. „babských rad“, jak kapalinou zasažené zařízení zachránit. Jak účinné ale tyto rady jsou? Pojďme si jich několik probrat.

Rýže

Suchá rýže dokáže absorbovat tekutiny, mohla by tak přece usušit tvoje vytopené zařízení, ne? Bohužel ne. Naopak, takové použití může být kontraproduktivní, protože rýže tvému zařízení spíše ještě více uškodí. Ptáš se proč? Zrnka rýže se totiž mohou dostat do konektorů a tím je poškodit. Rýže je navíc prašná. Jakmile se tento prach dostane dovnitř tvého zařízení, může způsobit až zkrat na vnitřní elektronice.

Sušení fénem

Pomocí fénu, nebo jiného zdroje tepla už přece zařízení uschnout musí, že? Také ne. Externí zdroj tepla by sice teoreticky mohl schnutí urychlit, avšak jelikož pára nemá ze zařízení kam unikat, zkondenzuje jen na jiném místě a poškodí větší část zařízení. Klasické fény na vlasy navíc dokáží vyvinout teplotu až 70 stupňů celsia, která může velice jednoduše tvoje zařízení nenávratně poničit, a dokonce taková teplota může vyústit až ve zdraví nebezpečnou reakci Li-Ion baterie uvnitř zařízení. Ta se totiž může vlivem velmi vysokých teplot i vznítit.

Oprava neautorizovaným servisem

Ani tento postup ti nemůžeme doporučit. Neodborným servisním zásahem můžeš přijít o záruku zařízení, či v krajních případech i o způsobilost zařízení k jakémukoliv autorizovanému servisu. Neautorizované servisy kromě toho nejsou povinny dodržovat přísné bezpečnostní a odborné postupy společnosti Apple. Opravené zařízení následně již nemusí dodržovat standardy a kvality Apple výrobků.

Co tedy dělat?

První věcí, kterou v případě zasažení kapaliny doporučujeme udělat, je zařízení okamžitě vypnout a snížit tak riziko zkratu. V případě MacBooku doporučujeme zařízení otočit klávesnicí dolů a nechat vytéct ven co nejvíce kapaliny. Pokud byl zasažen iPhone/iPad, tak lehce klepej se zařízením o ruku a směřuj při tom nabíjecí konektor směrem dolů. Jakmile se ti těmito způsoby podaří ze zařízení dostat většinu kapaliny, doporučujeme ti jej zanést do jednoho z našich autorizovaných servisů, kde jej naši technici důkladně zkontrolují a zjistí případný rozsah poškození.