Zkratky a automatizace

V dnešním stále se zrychlujícím světě, kdy se telefony staly součástí naší každodenní rutiny je efektivita klíčová. Co ti s tím pomůže a co vlastně zkratky jsou? Jedná se o aplikaci na iPhone, iPad, Apple Watch a Mac, kde můžeš jednoduše vytvořit sérii úkolů, které má tvoje zařízení provést a také nastavit kdy se zkratka má zpustit.

Základní informace

V aplikaci nalezneš mnoho již předpřipravených zkratek, které můžeš hned využít. Zkratky můžeš upravit tak, aby vyhovovaly přímo tomu, co potřebuješ nebo si můžeš vytvořit vlastní.Pomocí widgetu je pak můžeš dát hned na plochu zařízení.

Díky zkratkám můžeš měnit různá nastavení naráz, otevírat aplikace, přidávat poznámky nebo rychle vytvořit události do kalendáře výběrem z tebou předpřipravených možností, abys nemusel každou událost vyplňovat od začátku. Můžeš ovládat více zařízení v chytré domácnosti současně. Dokonce i spoustu externích aplikací dnes má vlastní zkratky, které můžeš využít.

Automatizace a jak je využít

Ta pravá magie však přichází s automatizacemi. Kliknutí na zkratku je jednoduché a intuitivní. Kdo by ale nechtěl, aby se všechno provedlo samo na pozadí?

Jednou z prvních možností automatizace je nastavení spuštění na základě polohy. Například, když dorazíš do práce, tak vypne zvuk oznámení a zobrazí nadcházející událost. K poloze lze přidat i dodatečné podmínky. Když dorazíš domů a již zapadlo slunce, tak rozsvítí světla. Jiný příklad může být, pokud odcházíš z domu a jsi poslední, tak se vypnou veškerá světla a chytré zásuvky.

V případě že používáš i rodinné sdílení a sdílení polohy, tak toto dokážou zkraty rozpoznat a můžeš tak přidat i takovou podmínku. Další možnost je spustit zkratku v případě, že se připojí nějaké další zařízení. Pokud připojíš sluchátka, tak se ti spustil oblíbený playlist hudby, rádio nebo podcast. Nebo když se připojíš k autu, tak se ti spustí navigace a začne hrát hudba. Zkratky lze automatizovat i tak že se aktivují po tom co se stane nějaká akce. Pokud ti ráno zazvoní budík, tak si můžeš nastavit Siri aby ti řekla jaké bude počasí a sdělí ti nadcházející události.

Zkratky umí i zobrazovat výběrovou nabídku, to můžeš využít třeba v případě, že se ti blíží nějaká událost v kalendáři, zkratka se může spustit třeba 30 minut před začátkem a zobrazí ti nabídku, kterou si nastavíš. Třeba jako první možnost zavolat na kontakt v události kdy po kliknutí na možnost se hned začne hovor a jako druhou možnost můžeš mít třeba navigovat, kdy zkratka spustí navigaci a rovnou tě navede na místo setkání.

Na příkladu si ukážeme, jak se taková základní zkratka vytvoří.

  1. Stačí otevřít aplikaci, v pravém horním rohu klikneš na tlačítko + a zvolíš přidat akci.
  2. Zvolíš si akci, kterou chceš provést. V našem případě je to Web a následně Otevřít URL.
  3. Napíšeš odkaz na webovou stránku, v horním řádku pojmenuješ zkratku a kliknutím na ikonku vedle názvu můžeš změnit barvu a piktogram.
  4. Pak už jen stačí potvrdit kliknutím na hotovo a můžeš si na některé z našich prodejen zakoupit nový iPhone nebo iPad, na kterém můžeš zkratky také vyzkoušet.

Takto jednoduše ti zkratky ušetří čas a zpříjemní každodenní rutinu. A pokud nemůžeš zrovna teď najít v seznamu zkratek co sis zrovna vytvořil, tu, kterou potřebuješ, nezoufej, stačí říct Siri název zkratky a ona jí spustí za tebe.

Pokud tě zaujali zkratky a jejich využití a máš chuť se dozvědět ještě více. Na každé prodejně nalezneš profesionály, co ti pomůžou s nastavením zkratek, jak je lze na různých zařízeních používat a jak si je můžeš nastavit sobě přímo na míru.