Zpřístupnění: vzhled a zobrazení

Zpřístupnění je sekce v nastavení, ve které si můžeš snadno přizpůsobit iPhone i iPad svým potřebám nebo omezením. Tentokrát se společně podíváme, jak upravit vzhled iPhone a aplikací, tak aby pro tebe bylo jejich používání co nejvíce pohodlné a přehledné.

Úprava barev

Aby sis mohl přizpůsobit barvy ve svém zařízení, je potřeba se nejprve přesunout do sekce Nastavení > Zpřístupnění > Displej a velikost textu. Zde nalezneš několik možností, jak si upravit barvy podle libosti.

  • Inverze barev
Tato funkce převrátí barvy přesně na jejich opačnou hodnotu, například bílá se stane černou, červená modrozelenou a naopak. Rozlišujeme také chytrou a klasickou inverzi. Chytrá inverze převrátí všechny barvy, ale vynechá obrázky. Klasická inverze převrátí naprosto všechny barvy na obrazovce.Nejčastěji se používá chytrá inverze pro stránky, které nepodporují zobrazení ve tmavém režimu.

  • Použití barevného filtru
Barevné filtry pomáhají především s barvoslepostí nebo slabozrakým uživatelům s rozlišováním barev. Máš možnost vybrat si z několika předvolených barevných filtrů, například černobílý, pouze odstíny červené/zelené a další. Můžeš také zapnout zbarvení pouze do jedné barvy. U každé z těchto možností si můžeš zvolit intenzitu vybraného filtru.

  •  Snížení průhlednosti a vyšší kontrast
Tato možnost nahrazuje průhledné nebo rozmazané pozadí některých objektů za plnou barvu, což usnadňuje přehlednost, lepší čitelnost a orientaci.Vyšší kontrast ti pak zvětší saturaci každé z barev pro jejich snadnější rozlišení mezi popředím a pozadím aplikace.

  •  Odlišování bez použití barev
Tato možnost upraví některá barevná oznámení, které od iPhone dostáváš, a doplní je o číslo nebo symbol pro snadné odlišení o jakou informaci se jedná. Nahrazuje tak prvky uživatelského rozhraní. Například využívání fotoaparátu se zobrazuje jako zelené kolečko a využití mikrofonu jako oranžové kolečko a tato funkce změní využívání mikrofonu na oranžový čtvereček.

  •  Použití jedniček a nul na vypínačích
Tuto možnost najdeš pod Štítky Zapnuto/Vypnuto, která přidá na přepínače symboly I a 0. Tento typ zobrazení je vhodný pro barvoslepé, kterým klasické zezelenání vypínačů nevyhovuje. Díky štítkům s 0/1 mají přehled o tom, zda je přepínač zapnutý, nebo vypnutý.

Usnadnění čtení textu

Text na iPhonu můžeš jednoduše zvětšovat či měnit jeho vzhled. Nejsnadnější možnost, jak zvětšit text, je dvojitým poklepáním na daný text nebo gestem rozevření dvou prstů od sebe. Opětovným dvojitým poklepáním nebo stažením dvou prstů k sobě text opět zmenšíš. Pokud však potřebuješ text zvětšovat častěji, nebo jej mít trvale změněný, lze tuto funkci nastavit v nastavení.

  • Nastavení > Zobrazení a jas > Nastavení displeje můžeš nastavit větší zobrazení veškerého zobrazení na svém zařízení.
  • Nastavení > Zpřístupnění > Displej a velikost textu - kde můžeš provést detailnější úpravy, které jsme si popsali výše.
Volba Tučný text změní veškerý text na tučný. Tvary Tlačítek - tato volba podtrhne veškeré textové prvky, které po klepnutí provádí nějakou akci.

Zalíbila se ti některá z možností upravení vzhledu, nebo bys ji potřeboval pouze pro vybranou aplikaci a nechceš ji aplikovat pro celé zařízení? V Nastavení > Zpřístupnění >Nastavení na úrovni aplikací lze nastavit možnosti zpřístupnění pouze pro tebou vybranou aplikaci nebo čistě jen pro Plochu a knihovnu aplikací. Můžeš dokonce nastavit různé volby současně i pro různé aplikace. Například pro Plochu a knihovnu aplikací nastavit Snížení průhlednosti, Pro Safari Tučný text a pro Kalendář přidat Tvary Tlačítek.

V případě, že si nebudeš vědět rady, jaká volba zobrazení je pro tebe nejlepší, neváhej navštívit kteroukoliv z našich iWant prodejen, kde ti naši konzultanti rádi poradí a pomohou zpřístupnění nastavit přesně podle tvých představ a potřeb.