Přehled čipu M1

M1 je optimalizovaný pro systémy Mac, u nichž jsou kriticky důležité malé rozměry a energetická účinnost. Jako systém na čipu (SoC) kombinuje M1 v jediném čipu řadu výkonných technologií a je vybaven architekturou jednotné paměti, která zajišťuje dramaticky vyšší výkon a efektivitu. M1 je první čip pro osobní počítače vytvořený pomocí špičkové technologie 5nanometrového procesu. Obsahuje ohromných 16 miliard tranzistorů – nejvíc ze všech čipů Apple. Obsahuje nejrychlejší jádro CPU v energeticky úsporném čipu, má nejvyšší výkon CPU na watt a nejrychlejší integrovanou grafiku v osobním počítači na světě a taky má v sobě integrovaný Apple Neural Engine, který zajišťuje revoluční výkon strojového učení. Výsledkem je až 3,5× vyšší výkon CPU, až 6× vyšší výkon GPU a až 15× rychlejší strojové učení, a to vše při až 2× delší výdrži baterie než u předchozí generace Maců. Díky výraznému zvýšení výkonu a efektivity představuje M1 největší pokrok v historii Macu.

Nejlepší výkon CPU na watt na světě

M1 obsahuje osmijádrový procesor, který se skládá ze čtyř vysoce výkonných a čtyř vysoce úsporných jader. Každé z vysoce výkonných jader zajišťuje špičkový výkon pro jednovláknové úlohy a zároveň je maximálně úsporné. Jedná se o nejrychlejší procesorová jádra na světě v energeticky úsporném čipu, která umožňují fotografům bleskově upravovat fotografie ve vysokém rozlišení a vývojářům vytvářet aplikace skoro 3× rychleji než dřív. Všechna čtyři jádra navíc můžou pracovat současně, což výrazně zvyšuje výkon zpracovávání vícevláknových úloh. Čtyři vysoce úsporná jádra zajišťují vynikající výkon při desetinové spotřebě energie. Sama o sobě tato čtyři jádra podávají při mnohem nižší spotřebě podobný výkon jako dvoujádrový MacBook Air současné generace. Představují nejefektivnější způsob, jak provádět nenáročné každodenní úkoly, jako je čtení e-mailů nebo prohlížení webu, a šetří baterii jako nikdy předtím. Všech osm jader dokáže ve vzájemné spolupráci poskytovat neuvěřitelný výpočetní výkon pro ty nejnáročnější úlohy a zajišťovat nejlepší výkon procesoru na watt na světě.

Nejrychlejší integrovaná grafika na světě

M1 obsahuje nejpokročilejší grafický procesor Apple. Ten těží z dlouholeté analýzy aplikací pro Mac, včetně běžných aplikací a náročných úloh. Díky špičkovému výkonu a neuvěřitelné úspornosti je grafický procesor v čipu M1 třídou sám o sobě. Díky až osmi výkonným jádrům, která jsou schopna zpracovávat téměř 25 000 vláken současně, zvládne GPU snadno extrémně náročné úlohy, od plynulého přehrávání několika videostreamů ve 4K až po rendrování komplexních 3D scén. S výkonem 2,6 teraflops má M1 nejrychlejší integrovanou grafiku pro osobní počítače na světě.

Bleskově rychlé strojové učení na zařízení

M1 přináší do Macu technologii Apple Neural Engine, která výrazně urychluje úlohy strojového učení. Díky nejpokročilejší 16jádrové architektuře Apple, která zvládá provádět 11 bilionů operací za sekundu, umožňuje Neural Engine využívat v čipu M1 až 15× vyšší výkon strojového učení. Celý čip M1 je totiž navržen tak, aby díky akcelerátorům strojového učení v CPU a výkonnému GPU exceloval ve strojovém učení. Úlohy jako analýza videa, rozpoznávání hlasu a zpracování obrazu půjdou v Macu provádět s dosud nevídanou úrovní výkonu.

Revoluční výkon pro klíčové firemní aplikace

Ve srovnání s nejnovějším modelem nejprodávanějšího notebooku PC, který si firmy kupují v této cenové kategorii, nabízí MacBook Air s čipem M1 až 2× vyšší výkon v Excelu, až o 50 % rychlejší odezvu webových aplikací, až 2× vyšší grafický výkon prohlížeče a až 2× delší výdrž baterie při videokonferencích v Zoomu na jedno nabití.