AirDrop

Funkce AirDrop ti umožňuje rychle, jednoduše a bezdrátově přenášet soubory mezi iPhonem, iPadem, iPodem Touch a počítači Mac v blízkém okolí. Tato funkce kontinuity patří zároveň mezi jednu z nejpoužívanějších mezi všemi uživateli Apple zařízení.

Přenášení souborů pomocí AirDropu

AirDrop pro přenos souborů využívá Bluetooth a Wi-Fi. Pokud chceš odeslat soubor z jednoho zařízení do druhého, AirDrop nejprve pomocí Bluetooth vyhledá a naváže komunikaci se zařízeními v tvém okolí. Následně se k sobě zařízení, mezi kterými probíhá přenos souborů připojí přes tzv. Wi-Fi P2P připojení, což je označení pro připojení, kdy jsou mezi sebou dvě zařízení napřímo připojeny pomocí Wi-Fi sítě bez potřeby přístupového bodu – připojení k internetu, což je velikou výhodou. Tím pádem totiž můžeš soubory posílat kdekoliv, kdykoliv, bezpečně a velice rychle, protože nejsi limitovaný rychlostí internetového připojení. Stačí mít na zařízení zapnuté Bluetooth a Wi-Fi a rázem můžeš posílat dokumenty, fotografie, webové stránky a další data do jiných zařízení.

Jak soubory odeslat?

Odesílání souborů je intuitivní a jednoduché. Nejdříve se ujisti, že na obou zařízeních, mezi kterými bude přenos probíhat, je zapnuté Bluetooth a Wi-Fi. Na počítači Mac máš tři možnosti, jak soubor odeslat.

  1. Podrž klávesu Ctrl a klikni na soubor, který chceš poslat. Zobrazí se ti nabídka, ve které zvol sdílet –> AirDrop. Pak již jen stačí vybrat zařízení, na které soubor odešleš.
  2. Otevři Finder a v postranním panelu Finderu klikni na AirDrop, kde se ti zobrazí zařízení v okolí. Přetáhni soubor na požadované zařízení v nabídce a počítač jej do zařízení odešle.
  3. V panelu nástrojů klikni na tlačítko Sdílet, vyber AirDrop a zvol zařízení, do kterého soubor poputuje.

Pokud chceš soubor odeslat ze zařízení se systémem iOS nebo iPadOS, otevři soubor, který chceš sdílet, klikni na tlačítko Sdílet, zvol AirDrop a vyber zařízení, kam budeš soubor posílat.

Jak soubory přijmout?

Jestliže naopak chceš od někoho soubor obdržet, musíš nejdříve nastavit u AirDropu svoji viditelnost. Na Macu otevři Finder, klikni v bočním panelu na AirDrop a v dolní nabídce zvol, kdo tě smí vidět.

Na iOS a iPadOS svoji viditelnost upravíš v Nastavení –> Obecné –> AirDrop. Alternativně můžeš otevřít ovládací centrum buď potáhnutím prstem z pravého horního rohu obrazovky dolů (iPhone X a novější), nebo ze spodního okraje obrazovky nahoru (iPhone SE 2020, iPod touch a iPhone 8 a starší), a pak podrž prst na kartě síťových nastavení a zvol AirDrop.

Jakmile ti někdo pošle soubor, na tvém zařízení se objeví upozornění, tobě už jen stačí soubor přijmout a je to!