Tipy a triky pro Mac

Handoff & Sidecar

Propojenost Apple ekosystému patří mezi největší výhody při vlastnění více Apple produktů. Takzvaná kontinuita ti umožňuje při práci plynule přecházet z jednoho zařízení na druhé, jelikož jsou všechna tvá zařízení mezi sebou propojena pomocí tvého Apple ID. Apple zařízení tak umožňují zanechat práci na jednom zařízení, a pokračovat od stejného bodu na zařízení druhém a mnohem více. Pojďme si společně představit dvě z mnoha funkcí kontinuity, které dělají celý Apple ekosystém tak jedinečným a intuitivním.


AirDrop

Funkce AirDrop ti umožňuje rychle, jednoduše a bezdrátově přenášet soubory mezi iPhonem, iPadem, iPodem Touch a počítači Mac v blízkém okolí. Tato funkce kontinuity patří zároveň mezi jednu z nejpoužívanějších mezi všemi uživateli Apple zařízení.


Universal Control

Universal Control je novou funkcí kontinuity, která je dostupná na macOS Monterey a iPadOS 15. Do češtiny bychom ji mohli přeložit jako „univerzální ovládání“, což zcela vystihuje vlastnost této funkce.


Zasažení kapalinou

Elektronika je obecně citlivá na kontakt s kapalinou, která ji může jednoduše poškodit. Dnes jsou sice všechny nové iPhony vybaveny odolností proti kapalině, nicméně se nejedná o naprostou vodotěsnost. Účinnost těsnění v iPhonech se může lišit v závislosti na tom, jaké kapalině je telefon vystaven a samozřejmě i jak dlouho a v jakém množství. Například slaná mořská voda je mnohem agresivnější než lehká sprška deště. Nezapomínejme také na to, že iPhone a Apple Watch jsou jediná dvě zařízení, která odolností proti kapalině disponují.


Heslo firmwaru a zámek EFI

Každý chce mít svá zařízení co nejvíce zabezpečená. Apple si je toho vědom, a proto nabízí více způsobů ochrany dat přímo v operačním systému MacOS. Mezi ty patří Find My, heslo uživatelského účtu, šifrování přes FileVault a volitelné nízkoúrovňové bezpečnostní opatření, které zabraňuje spouštění z jiných úložných zařízení, než je vybraný spouštěcí disk. To je známé jako heslo firmwaru nebo zámek EFI.


Zařízení za nejlepší cenu, to je Selection+

Toužíš po novém Apple zařízení za jedinečnou cenu? Cesta k němu nemusí být tak strastiplná, jak si možná myslíš. Stačí navštívit naše stránky a zavítat do sekce Selection+, ve které najdeš vybraná prémiová Apple zařízení se stoprocentní garancí původu a za velmi příznivou cenu. V nabídce na tebe čekají Macy, iPady, iPhony i Apple Watch ve velmi dobrém stavu s minimálně roční zárukou, jelikož se z velké většiny jedná o produkty, které byly vystaveny na prodejnách, rozbaleny za účelem testování či vráceny zákazníkem v zákonem dané lhůtě. Některé z nich tak nejsou starší více než 18 měsíců od jejich aktivace.


Modifikační klávesy

Ještě, než si samotné zkratky představíme, řekneme si jaké modifikační klávesy jsou na Macu k dispozici. Celkem jich je pět a tvoří je Shift, fn, Control, Option (Alt) a Command. Většina klávesových zkratek se skládá z jedné nebo dvou těchto funkčních kláves v kombinaci s písmenem z klávesnice.


Panely v Safari

Trápí tě nespočet otevřených stránek v Safari, ve kterých už se sotva vyznáš? Záleží ti na oddělení soukromých aktivit od těch pracovních? Ukážeme ti, jak si zorganizovat svůj prohlížeč Safari, aby pro tebe bylo jeho používání ještě efektivnější.


Apple Pay

Již od roku 2019 je možné platit v České republice prostřednictvím Apple Pay, které ti v praxi umožňuje platit pomocí tvého Apple zařízení. V kamenných prodejnách tak můžeš místo karty přiložit k terminálu svůj iPhone, nebo Apple Watch, zatímco platby na internetu a v aplikacích můžeš potvrzovat i na svém iPadu, Macu a iMacu s Magic Keyboard s Touch ID.


Dvoufázové a dvoufaktorové ověření, autentifikátory a bezpečnostní hardwarové klíče

Všechny tyto možnosti ti přidávají vrstvy ochrany tvého zařízení, a díky nim můžeš zabezpečit svá data přesně podle tvých potřeb.


Bezpečnost macOS

MacOS je operační systém vyvinutý společností Apple, který je používaný na všech zařízeních Mac. Obecně platí, že macOS je jedním z nejbezpečnějších operačních systému, avšak žádný systém není zcela imunní vůči kybernetickým hrozbám.